الکترودهای جوشکاری آما

 

خانه الكترودهاي مخصوص چدن الکترود آما 1094NiFe

1094NiFe

 

DIN 8573                    E NiFe - 1 BG  22

AWS/ASME SFA/5.15 E NiFe - CI

 

 

خواص و كاربرد: الکترود نیکل-آهن که برای جوشکاری چدن و اتصال چدن به فولاد بکار می رود. فلز جوش آن ضریب انبساط حرارتی کمی دارد از اینرو انقباض کمی خواهد داشت. فلز جوش این الکترود استحکام بالاتری نسبت به فلز جوش الکترود نیکلی خالص دارد و از این جهت برای اتصال چدن نشکن، چدن چکش خوار سفید و سیاه و چدن نشکن اوستنیتی و یا برای اتصال مواد مذکور به فولاد، مس و آلیاژهای نیکل ترجیح داده می شود. این الکترود قوس پایدار داشته و فلز جوش آن قابل ماشین کاری می باشد.

 

تركيبات شيميايي فلز جوش خالص (درصد):

(گرافیت)C

Ni Fe
0.5 53 باقیمانده

خواص مكانيكي فلز جوش خالص:

 

استحكام كششي

(N/mm2)

استحكام تسليم0.2%

(N/mm2)

ازدياد طول

A5(%)

سختی

HB 10/3000

450

300

10

170

 

قطر، نوع و مقدار جريان:

جريان مستقيم قطب مستقيم و جريان متناوب

جريان مورد توصيه (آمپر)

طول الكترود (ميليمتر)

قطر الكترود (ميليمتر)

60-90 250 2.5
90-110 300 3.25
130-170 350 4

 

حالات جوشكاري: تخت،افقي، بالاسر.

 

موارد مصرف:

چدن با گرافیت لایه ای، چدن چکش خوار سفید و سیاه، چدن نشکن اوستنیتی، چدن به فولاد.

ملاحظات :

جوشکاری چدن به علت تفاوت آن با فولاد در مقدار زیاد کربن ، فسفر و سیلیسیم و همچنین به علت عدم حالت ارتجاعی آن ، اغلب دچار اشکالاتی می گردد. توصیه می شود قبل از جوشکاری، سطح خارجی از رنگ، روغن، زنگ و سایر ناپاکی ها تمیز گردد . ترک هایی که ممکن است در اثرتنش های حرارتی چدن یا انقباض گرده جوش پیدا شوند با جوشکاری های فاصله دار و چندین مرتبه قطع کار می توانند برطرف گردند.

چکش زدن آرام بر روی گرده هایی به طول 2cm ، بلافاصله بعد از جوشکاری مفید است. قطع کار در محل جوش به هیچ وجه نباید از حدود تحمل دست گرم تر شود. به طور کلی باید با کمترین شدت جریان و بدون حرکت موجی و گرده های نازک کار کرد. چنانچه خطر گرم شدن محل جوش پیش آید باید جوشکاری را قطع نمود. به هیچ عنوان نباید با سرد کردن ناگهانی یا در جریان هوا قرار دادن قطعه (مثلا دمیدن هوای فشرده) سرد شدن آن را تسریع نمود. بلکه قطعه چدنی باید کاملا از جریان هوا حفظ گردد. در صورت نیاز به پیشگرم قطعه ، می توان تا حداکثر a300°C پیشگرم نمود.